تاریخ واقعی کمونیسم

10,000 

کتاب تاريخ واقعي کمونيسم اثر‌ ريموند لوتا باترجمه منير اميري است ؛ آنچه که در اين کتاب مي خوانيد سفري پرهيجان و جذاب در تاريخ با شکوه و غرورانگيز پرولتارياي جهان در بناي يک دنياي نوين و جوامع کيفيتاً متفاوت نسبت به جوامع بورژوايي و طبقاتي است. سيري در نزديک به  سال خيزش ستمکشان و زحمتکشان جهان در مسير پرفراز و نشيبِ دست يابي به رهايي. موضوع اين کتاب بررسي تاريخچه ي واقعي انقلاب ها و دولت هاي سوسياليستي در موج اول انقلاب کمونيستي است، که شامل بررسي کمون پاريس ، اتحاد جماهير شوروي سوسياليستي  و جمهوري سوسياليستي خلق چين است. سفري با سرِ بلند از افتخار و چشماني هوشيار و رويکردي علمي، انتقادي و جسورانه در ديدن اشتباهات و خطاها و کند و کاو در علل شکست دولت هاي سوسياليستي در قرن بيستم. اين کتاب بخشي از پژوهش بسيار گسترده تر ريموند لوتا در مورد تاريخ کمونيسم است. او در اين کتاب از دريچه ي سنتزنوين کمونيسم که توسط باب آواکيان تدوين شده است، اين تاريخ و حقايق آن را به طور ساده و نافذ بيان کرده و بررسي مي کند.
ريموند لوتا اقتصاددان و تاريخ پژوه عضو حزب کمونيست انقلابي آمريکا (RCP) است که تاکنون چندين کتاب مهم و ده ها مقاله علمي و پژوهشي درباره اقتصاد سياسي مارکسيستي، اقتصاد سوسياليستي، تاريخ آمريکا و مسائل بين المللي تأليف يا جمع آوري کرده است. لوتا براي ترويج بيشتر سنتز نوين و همچنين براي مقابله با کارزار ضد کمونيستي اي که در ايالات متحده وجود دارد، طي سال هاي اخير تورهاي سخنراني در دانشگاه هاي مختلف آمريکا و با موضوع تاريخ جنبش کمونيستي برگزار کرده است.
کتاب شامل دو بخش است. بخش اول، متن پياده شده ي سلسله مصاحبه ها و گفتگوهايي است که لوتا در سال با تعدادي از جوانان و روشنفکران و پژوهشگران به صورت اينترنتي انجام داد و طي آن به سوالات و پرسش هاي آنان در مورد دور اول انقلاب هاي کمونيستي پاسخ گفت. اين مصاحبه با عنوان «همه آنچه شما درباره تاريخ انقلاب کمونيستي و راه واقعي رهايي فکر مي کنيد مي دانيد، غلط است، در واقع شما هيچ نمي دانيد» در نشريه انقلاب ارگان حزب کمونيست انقلابي آمريکا، شماره،نوامبر به چاپ رسيد و کمي بعد به صورت يک کتاب مجزا انتشار يافت. بخش هايي از اين مصاحبه پيشتر در نشريه آتش و در بخش «واقعيت کمونيسم چيست؟» ترجمه و انتشار يافته بود. آنچه در اين کتاب خواهيد خواند کل متن ترجمه شده ي مصاحبه است.
اما بخش دوم عبارت است از سلسله مقالاتي که لوتا در طول سال هاي  ونوشت و با عنوان «سوسياليسم ميليون ها بار بهتر از سرمايه داري است و کمونيسم، جهاني از آن هم بهتر است» در شماره هاي مختلف نشريه انقلاب منتشر مي شد. اين مجموعه شامل بخش است که  قسمت آن در فاصله سال هاي تا در شماره هاي مختلف نشريه حقيقت ارگان حزب کمونيست ايران (م. ل. م) ترجمه و انتشار يافته بود. در کتاب حاضر سه بخش باقي مانده ي آن نيز ترجمه شده است.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تاریخ واقعی کمونیسم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *